SAOPŠTENJE SINDIKATA JAVNOG SEKTORA

SSSSReprezentativni sindikati javnog sektora na nivou Republike Srbije: Sindikat zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Srbije, Samostalni sindikat obrazovanja Srbije, Samostalni sindikat uprave Srbije, Samostalni sindikat kulture Srbije, Samostalni sindikat pravosuđa Srbije i Sindikat zaposlenih u komunalno-stambenoj delatnosti Srbije iskazuju ogorčenje u ime članstva i svih zaposlenih u javnom sektoru i najoštrije osuđuju odluku Vlade Republike Srbije o usvajanju Zakona o privremenom umanjenju plata zaposlenihujavnom sektoru.
Ova takozvana „privremena mera“ umanjenja zarada trajaće duže od tri godine.
Sav teret finansijske i ekonomske krize svaljuje se na leđa zaposlenih u javnom sektoru i penzionera. Istovremeno vrši se rebalans budžeta u kojem se političkim strankama dodatno izdvaja još 650 miliona dinara a drugima se umanjuju i onako niske plate i zarade.
Sindikati javnog sektora smatraju da bi se mnogo veći efekti postigli da država realizuje sledeće mere:

• uvođenje sive ekonomije u legalne tokove (480 milijardi dinara se godišnje obrne na sivom tržištu),
  • povećanje naplate nenaplaćenih poreza i doprinosa, posebno tajkunskih preduzeća (nenaplaćeni dug no ovom osnovu iznosi 50 milijardi dinara),
  • smanjenje izdvajanja za političke partije,
  • smanjenje broja nepotrebnih agencija,
  • prestanak nekontrolisanog političkog zapošljavanja u državnim organima i javnim službama,
  • smanjivanjem plata direktora agencija i javnih preduzeća koji imaju veće plate od premijerske.

Sindikat nije protiv mera štednje, ali ne selektivno već jednako za sve.
Pokrenuti štrajkovi policije i prosvete su samo početak talasa nezadovoljstva i štrajkova zaposlenih u javnom sektoru.