SINDIKAT ZATRAŽIO PODATKE NADLEŽNIH MINISTARSTAVA

vlada rs      Nakon prvog sastanka održanog povodom pregovora oko potpisivanja novog kolektivnog ugovora, Sindikat pravosuđa Srbije obratio se ministarstvima finansija i državne i lokalne samouprave sa zahtevom za dostavljanje određenih podataka kako bismo imali parametre kojima bismo se rukovodili prilikom pregovora.

Zahtevali smo sledeće informacije:

„Izveštaje o zaradama, platama, troškovima i drugim primanjima svih zaposlenih na Budžetu Srbije (sa iznosima osnovice za obračun zarada, koeficijentima, korektivnim koeficijentima – za državnu i pokrajinsku upravu, javne službe, lokalnu samoupravu, javna preduzeća, agencije i nezavisne institucije),

– Izveštaj o broju agencija sa brojem zaposlenih,

– Izveštaj o ukupnom broju članova nadzornih i upravnih odbora sa iznosom njihovih primanja,

– Izveštaj o broju opštinskih i gradskih odbornika, kao i broju članova opštinskih i gradskih veća sa iznosom njihovih primanja,

– Planovima i namerama koje su od uticaja na položaj zaposlenih, kao i planovima u politici zarada, odnosno o ujednačavanju zarada tzv. „budžetlija“,

– Izveštaj o ukupnom i pojedinačnom broju zaposlenih u javnom sektoru (na neodređeno i određeno vreme, po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima, broju penzionera koji rade,

– I na kraju, molimo Ministarstvo finansija da nam obrazlože pojedinačno šta u sebi sadrži stavka „specijalizovane usluge“ u Budžetu“.

Traženi podaci su nam neophodni jer smatramo da nije moguće ostvariti dobro kolektivno pregovaranje bez prethodno navedenih informacija. Istovremeno, ne možemo da prihvatimo ulogu saučesnika u merama štednje za finansijsku konsolidaciju ako nemamo tačne informacije jer ćemo mi pred zaposlenima biti odgovorni za posledice. Smatramo da imamo pravo da znamo ko, koliko i na osnovu čega prima iz budžeta, s tim što bismo istovremeno bili u mogućnosti i da proverimo iskrenost Vlade u ravnomernom raspoređivanju krize kojoj mi nismo doprineli.

Nastavak pregovora zakazan je za 19. januar 2015. godine. S obzirom na to da nismo dobili tražene informacije, očigledno je da se nisu stekli uslovi za pregovore o „finansijskom aspektu“.

Tekst u celosti preuzet sa sajta Sindikata pravosuđa Srbije