Šta nam donosi novi Zakon o radu

Према нацрту новог закона о раду, чија се примена очекује од јула, радници ће моћи да иду на одмор већ после месец дана рада, пробни рад би трајао најдуже шест месеци, а због новог обрачуна минулог рада плата би била мања и до 15 одсто месечно.

Радној групи за израду закона Министарство за рад је пре два дана послало верзију у којој стоји да ће се накнада за минули рад рачунати само на основу година проведених код последњег послодавца. Ако запослени промени фирму, минули рад ће му практично бити нула, а сада је законски минимум 0,4 одсто зараде по години стажа. Радник који је рецимо код претходног послодавца имао 10 година стажа, а код новог дошао на плату од 50.000 динара, сваког месеца ће добијати 2.000 динара мање.

У Савезу самосталних синдиката Србије процењују да би нови обрачун минулог рада смањио плате у јавном и приватном сектору за 10 до 15 одсто и да би то већ сада могло да погоди половину радника, колико их је отприлике променило послодавца.

- Временом ће још доста радника променити посао, па би мању плату по овом основу могло да има и више од 90 одсто запослених – кажу у СССС.

О овом нацрту закона расправљаће се још једном на састанку Социјално-економског савета (СЕС) половином јуна. Одмах после, крајем месеца, предлог закона иде у Скупштину на усвајање. Извор “24 сата” каже да се на састанку СЕС не очекују додатне измене и да ће предлог Министарства за рад бити коначно решење.

Министарство за рад је у закону предвидело и два дана мање односно пет дана плаћеног одсуства у случају склапања брака, смрти у породици, селидбе или рођења детета. Нови закон предвидео је и укидање накнаде од 26 одсто на име сменског рада. За давање крви остало је право на два слободна дана, иако су послодавци тврдили да им је то значајан трошак. Приликом одласка у пензију до сада је, наиме, радник добијао три просечне плате, а сада је план да то буду две плате.

На губитку ће бити и радници који добију отказ односно постану технолошки вишак. По досадашњем закону послодавац им је морао исплаћивати отпремнину за све године стажа, а сада само за године рада проведене у његовој и повезаним фирмама. Као и у важећем закону, предвиђено је да отпремнина не може бити нижа од збира трећине зараде запосленог за сваку годину стажа.

Извор: 24сата.рс

Be Sociable, Share!